Konstravimo nauda vaikų vystumuisi: įgūdžių lavinimas per žaidimus
Sparčiai besivystant išmaniosioms technologijoms, skaitmeniniai įgūdžiai įgauna itin didelę reiškmę vaikų kasdienybėje, tačiau praleidžiant daug laiko prie skaitmeninių ekranų – ar kiti svarbūs įgūdžiai nėra apleidžiami ir smalsumas išties nukreipiamas tinkama linkme?
Svarbūs ne tik skaitmeniniai įgūdžiai
„Šiandien vaikai daug laiko praleidžia prie ekranų ir darbas kompiuteriu yra toks pat svarbus įgūdis kaip skaitymas, rašymas ar matematika. Išmaniųjų technologijų, kurios šiandien gausiai naudojamos ugdymo procese, bijoti tikrai nebereikėtų, tačiau svarbu yra balansas, nepamirštant ir kitų, ne skaitmeninių veiklų“, – sako privačios mokyklos Vilniuje Vitlio licėjaus vadovė Jovita Ponomariovienė.
Šiandien išmaniosios technologijos integruotos ir į ugdymo programas bei įvairias edukacijas ir siūlo daugybę veiklų, tačiau svarbu nepamiršti, jog praleisdami daug laiko prie skaitmeninių ekranų, kiti svarbūs įgūdžiai, tokie kaip kūrybiškumas, erdvinis ir kritinis mąstymas bei vaiko smulkioji motorika, nėra lavinami.
Konstravimas gali padėti stiprinti vaikų įgūdžius
Pedagogė J. Ponomariovienė patvirtina, kad konstravimas yra viena iš veiklų, kuri gali turėti teigiamą poveikį vaikų vystymuisi. „Konstruktorių, kaladėlių ar kitų panašių priemonių naudojimas gali padėti vaikams lavinti smulkiasias motorikos įgūdžius ir kūrybiškumą. Taip pat, konstravimas skatina mąstyti kritiškai ir analitiškai, kuriant, eksperimentuojant ir sprendžiant problemas. Tai svarbūs įgūdžiai, kurie gali būti naudingi ateityje, mokantis ir dirbant“, – sako Vitlio licėjaus vadovė.
Be to, konstravimas skatina gebėjimą dirbti komandoje, lavina bendradarbiavimo kompetencijas ir skatina įdomesnį įsitraukimą į mokymąsi – šie įgūdžiai svarbūs ne tik mokykloje, bet ir ateities karjeroje.
Kaip įtraukti vaikus į konstravimo veiklą mokykloje ir namuose?
Anot J. Ponomariovienės, konstravimo užsiėmimai mokyklose gali būti integruoti į skirtingas dalykines sritis. Jie gali būti naudojami kalbos pamokose, kur vaikai gali konstruoti raides ar žodžius ir matematikos pamokose – gali kurti geometrinius modelius arba atlikti matematinius veiksmus su konstruktoriais. Tai suteikia praktišką ir įdomų būdą mokytis ir taip skatina mokinių įsitraukimą.
Tėvai gali paskatinti vaikus užsiimti konstravimu pasitelkdami tinkamus žaislus ir priemones. Svarbu užtikrinti, jog namuose būtų konstruktoriai, kaladėlės ir kitos konstravimo priemonės. Taip pat svarbu, kad tėvai kartu įsitrauktų į konstravimą kartu su vaikais – tai galėtų būti šeimos veikla, kuri jungia, skatina bendradarbiavimą, padeda sudominti vaikus ir ugdytio jų smalsumą konstravimui.
Kaip teigia J. Ponomariovienė: „Jeigu norime, jog vaikas leistų mažiau laiko prie ekranų, būkime pavyzdys savo vaikams, nes jų motyvacijai ir dalyvavimui kitose veiklose, tai gali būti labai svarbu“.
Become Vitlis and JOIN US!