Tarptautinis bakalaureatas padeda atverti tarptautines mokymosi ir karjeros duris
Mokyklos Lietuvoje vis dažniau greta nacionalinės ugdymo programos pasitelkia ir tarptautines programas. Dažniausiai tuo siekiama suteikti mokiniams dar platesnes mokymosi galimybes ir geriau juos paruošti globaliam pasauliui.
Dvi lyderiaujančios programos – Kembridžo ir Tarptautinis bakalaureatas (IB) – yra dažniausias ir populiariausias pasirinkimas tarp lietuviškų ugdymo įstaigų. Jos abi skatina kritinį mąstymą, tarpdisciplininį mokymąsi ir mokinių savarankiškumą, o šie įgūdžiai sudaro sąlygas lengvesnei mokinių integracijai į užsienio universitetus ar darbo rinką.
Darbas mokykloje pagal šias ugdymo programas leidžia stiprinti užsienio kalbų žinias, pritaikyti pažangias mokymo metodikas ir ugdyti XXI amžiaus kompetencijas, kurios tampa vis svarbesnės tiek akademinėje, tiek profesinėje srityje. Taip mokyklos suteikia papildomą vertę ugdymui, kuris ne tik atliepia nacionalinės švietimo sistemos reikalavimus, bet ir suteikia mokiniams sąlygas tapti konkurencingais ir atvirais globaliam pasauliui piliečiais.
Kuo ypatingas Tarptautinis bakalaureatas?
Ši programa (ang. International Baccalaureate arba IB) – tai pasaulyje pripažįstama ir itin vertinama ugdymo programa, skirta ugdyti visapusiškus, kritiškai mąstančius ir socialiai atsakingus mokinius. Beveik 6000 mokyklų daugiau kaip 160 pasaulio šalių dirba pagal IB principus ir programas. Vitlio licėjaus privati mokykla Vilniuje yra viena iš nedaugelio šią programą taikančių mokyklų Lietuvoje.
IB programa apima keturis ugdymo etapus: pradinio ugdymo programą (PYP), pagrindinio ugdymo programą (MYP), diplomo programą (DP) ir karjeros orientuotą programą (CP). Skirtingai nei kitos tarptautinės programos, tokios kaip Kembridžo ar Amerikos AP (Advanced Placement), IB išsiskiria stipriu tarpdisciplininiu požiūriu, dėmesiu tyrimais grįstam mokymuisi ir aktyviam mokinių dalyvavimui bendruomeninėje veikloje. Tarptautinio bakalaureato programa reikalauja ne tik akademinių žinių, bet ir kūrybiškumo, kritinio mąstymo, o dėl šių savybių IB laikoma viena iš labiausiai holistinių ugdymo sistemų pasaulyje.
Vienas iš pagrindinių IB programos privalumų – tarpdisciplininis požiūris, leidžiantis mokiniams suprasti ryšius tarp skirtingų dalykų ir taikyti žinias realiame gyvenime. Be to, programa skatina savarankiškumą, smalsumą ir kūrybiškumą, suteikdama mokiniams galimybę aktyviai dalyvauti savo mokymosi procese. Unikalūs IB komponentai, tokie kaip Teorija apie žinojimą (TOK), Išplėstinis rašinys (EE), lavina analitinius, rašymo ir socialinius įgūdžius, padedančius sėkmingai pasiruošti aukštajam mokslui ir ateities karjerai.
Verta pažymėti, kad IB diplomą pripažįsta geriausi pasaulio universitetai, o pradėjus mokytis pagal IB programą vienoje mokykloje – tokį mokslą galima tęsti ir kitoje IB ugdymo įstaigoje bet kurioje kitoje pasaulio šalyje.
IB programos populiarumas Lietuvoje
Mokyklos, kurios siekia suteikti mokiniams aukščiausios kokybės ugdymą ir globalias galimybes, vis dažniau renkasi Tarptautinio bakalaureato programas savo ugdymo veikloje. IB pritraukia ir tuos mokinius, kurie yra atvykę gyventi į Lietuvą iš kitų šalių, tiek ir vietinius mokinius, kurie ruošiasi studijoms užsienio universitetuose ar tiesiog nori įgyti šiuolaikinių kompetencijų.
Privati mokykla Vilniuje Vitlio licėjus pasirinko IB programą, nes ji idealiai dera su mokyklos filosofija – ugdyti savarankiškus, kritiškai mąstančius ir kūrybiškus mokinius. Be to, IB mokymo metodika skatina tyrimais grįstą mokymąsi, tarpdisciplininius ryšius ir globalią perspektyvą, o tai atitinka Vitlio licėjaus siekį paruošti mokinius ne tik vietinei, bet ir tarptautinei ateičiai.
Tėvų pagalba mokiniui, kuris mokosi pagal IB programą
Svarbiausia užduotis tėvams galėtų būti domėjimasis Tarptautinio bakalaureato filosofija ir ugdymo principais. Suprasdami tai, tėvai gali geriau palaikyti vaiką ir jo kelionę mokymosi keliu, skatinti diskusijas apie įvairius globalius klausimus, padėti vaikui reflektuoti apie jo mokymosi patirtis.
Be to naudinga skatinti vaiko dalyvavimą įvairiose veiklose, pavyzdžiui, savanorystės srityje ar kūrybiniuose užsiėmimuose. Ir galiausiai, pozityvus požiūris į mokymąsi, atviras bendravimas ir palaikanti aplinka namuose gali stipriai prisidėti prie vaiko sėkmės Tarptautinio bakalaureato programoje.